ŪKŲ ŪKAI x VDFF:
Jauno žvilgsnio taškas VDFF programoje

Iš kur mes ir “Ūkų Ūkai”

Esame keturios: Julija, Aušra, Ugnė ir Milda. Baigusios Skalvijos kino akademiją, nenorėjome pamesti kino. Norėjome žiūrėti ir kalbėti apie filmus, sklaidyti nesusipratimą ir žiovulį nuo meditatyvių poetiškų kadrų rūke.

Taip ir gimė kino mylėtojų bendruomenė Ūkų ūkai (akivaizdžiai įkvėpta Audriaus Stonio kūrybos), kuri šįkart jungiasi prie Vilniaus dokumentinio kino festivalio.

VDFF + Ū (x;y)

Šiais metais Vilniaus dokumentinių filmų festivalio filmai brėžia dvi statmenas linijas. Šioje atsivėrusioje plokštumoje, horizontalė X žymi tai, kas žemiška; kylanti aukštyn vertikalioji Y – tai, kas šventa. 

Persipynę Sacrum Et Profanum deriniu, filmai pasakoja apie paprastų žmonių gyvenimą, kurie bėgdami nuo kasdienybės, kelia akis į dangų – link kultūros, tikėjimo ar aukštesnio tikslo. Nuo buities – link būties, pirmyn ir atgal šia koordinačių ašimi. 

Ilgai žiūrėdamos į šiųmetį M. Žalneravičiaus sukurtą plakatą, supratom, jog norime padėti jame savo požiūrio tašką. Tad taip atsirado Ūkų ūkus žymintis taškas Ū (x;y). Gal ir nekeista, tačiau šiame taške, taško iš tiesų nededame. Ar bent jau nededame taško ant i.

Norime, jog nežinomos koordinatės x ir y neturėtų vienos reikšmės, būtų kintančios ir nuolat keliautų prasminiame lauke. Tarp trijų filmų kviečiame ieškoti susikirtimo linijų, tiesių, kampų ar bendrų vardiklių. Nėra vienos teisingos formulės kaip išspręsti šį kino uždavinį. Galbūt kažkurią akimirką taškui išskriejus iš koordinačių plokštumos, kalbėsime dar plačiau – apie atsiveriančias naujas kino erdves. Žiūrėkime.

Trys filmai

Savo programą Ū (x;y) sudarėme, atrinkdamos labiausiai sužavėjusius filmus, kurie paliko įspūdį kaip individualūs meno kūriniai:

“Olegas ir keistieji menai” (rež. Andrés Duque)

Filmo dėmesio centre – Olegas Karavaičiukas, kompozitorius, pianistas, savo kaštonine berete slampinėjantis po Ermitažo rūmus bei užpildantis juos melodijomis, grojamomis caro Nikolajaus fortepijonu. Vaikystėje jis grojo Stalinui, tačiau 1961 m. viename koncerte jis leido sau laisvai paimprovizuoti ir nuo to laiko jam buvo užvertos didžiųjų salių durys su KGB pagalba. Nors Olegas sakosi patenkintas galimybe kurti vienatvėje, jis pateikia įdomių remarkų apie rusų ir apskritai kultūrą, akomponuodamas vituozišku grojimu.

„Saulės miestas“ (rež. Rati Oneli) 

Lėta, retsykiais skarajojanti kamera vaizduoja Gruzijos miestelio Čiatura kasdienybę. Kadaise 50% pasaulio mangano išgavęs šachtų miestelis, dabar atrodo eina gilaus miego link. Nors ir atrodo, kad Čiatura minga, gyvybę čia palaiko dvi apleistame stadione besitreniruojančios atletės, muzikos pamokos vaikams ir suaugusiems, bendros dainos bei šlapios dešros dalinimasis po žeme.

„Minant kadre“ / „Nematomas kadras” (rež. Cynthia Beatt) 

Tai du filmai pasakojantys vieną istoriją. 1988 m. sukurtame filme „Minant kadre“ reflektuojama vakarų berlyniečių santykis su siena, skiriančia nuo rytiečių. Tilda Swinton dviračiu važiuoja palei ją, ieškodama plyšio ar tarpo, bet pasilipusi ant apžvalgos bokštelio šalia sienos randa tik gražiai išgrėbliuotą, patruliuojamą tarpą tarp Rytų ir Vakarų. Po 21 m. filme „Nematomas kadras“ T. Swinton vėl leidžiasi į tą pačią 160 km kelionę palei sienos liekanas. Mindama tais pačiais takais ji deklamuoja poeziją, kalbina žmones, ieško istorinės atminties.

Kartu šie trys filmai byloja apie žmogaus likimą, įtakojamą socio-politinių aplinkybių. Istorija, skirtingi politiniai režimai bei jų pasikeitimai daro tiesioginę įtaką filmų veikėjams ir jų gyvenimams, tad žiūrovui leidžiama stebėti kaip žmogus tvarkosi su besikeičiančiomis aplinkybėmis.
 

Visus mielai kviečiame į mūsų programos seansus : 

Olegas ir keistieji menai
 

09.22 18:40 Skalvijoje (susitikimas su filmo režisieriumi Andrés Duque)
09.23 18:00 Pasakos kino teatre (susitikimas su filmo režisieriumi Andrés Duque)
09.25 16:00 Skalvijoje (filmą pristato “Ūkų ūkai”)
09.29 17:00 Skalvijoje (filmą pristato “Ūkų ūkai”)

Saulės miestas
09.29 18:30 Skalvijoje (susitikimas su filmo režisieriumi Rati Oneli)
09.30 19:00 Pasakos kino teatre (susitikimas su filmo režisieriumi Rati Oneli).

Minant kadre/Nematomas kadras

09.23 20:10 Skalvijoje (susitikimas su filmo režisiere Cynthia Beatt)
09.24 19:00 Pasakos kino teatre (susitikimas su filmo režisiere Cynthia Bea