2023.09.26

VDFF – žvilgsnis į tiriamosios žurnalistikos užkulisius per žmogiškąją optiką

Kas vyksta tiriamosios žurnalistikos redakcijose? Kaip atrodo skaitytojų vaizduotę kurstanti tyrimų žurnalistų kasdienybė? Režisierė Živilė Mičiulytė savo debiutiniame ilgametražiame filme „Kabinetas“ atskleidžia portalo „15min.lt“ žurnalistų Dovydo Pancerovo ir Birutės Davidonytės darbo užkulisius, kuriuose profesinius iššūkius ir tiesos paieškas perteikia žmogiškųjų santykių mizanscenos. Filmo premjera įvyks 20-ajame Vilniaus dokumentinių filmų festivalyje keturiuose skirtinguose miestuose – Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje ir Alytuje.

„Prieš pradėdama filmuoti turėjau daugeliui naujienų skaitytojų būdingą įsivaizdavimą apie tyrimų žurnalistų kasdienybę, iš dalies padiktuotą įtempto siužeto vaidybinių filmų. Veiksmo šiame darbe esama, bet jis vyksta ten, kur negalima patekti su kamera. Kabinetas, kuriame kasdien atkuriamos tiesos ir melo ribos, o jose skleidžiasi įvairialypiai santykiai tarp kolegų, padiktavo ne tik vizualinius sprendimus, bet ir žvilgsnį į pačią temą“, – pasakoja filmo režisierė Ž. Mičiulytė.

Filmas nukelia į portalo „15min.lt“ redakciją 2019-2020 m. ir fiksuoja didelio atgarsio sulaukusios knygos „Kabinetas 339“ atsiradimo procesą. „Kabineto“ veikėjai ir juos supančią aplinką fiksuojantys vaizdai griauna mitą, kad tyrimų žurnalistų kasdienybė kupina dramų ir įtampos. Realybė, kurią atskleidžia režisierė, gerokai proziškesnė, bet įtaigiai ir jautriai perteikia antrame plane liekančią žiniasklaidos darbuotojų bendravimo dinamiką.

Festivalio programos sudarytoja Eglė Maceinaitė atkreipia dėmesį, kad režisierės sprendimas perteikti tiriamosios žurnalistikos darbo atmosferą ir atskleisti ją kuriančius žmogiškuosius santykius suteikia „Kabinetui“ išskirtinumo ir netikėtą prieigą prie pasirinktos temos – filmo kūrybinė komanda nekuria įprasto portreto arba tiriamosios dokumentikos, bet priartėja prie žurnalistų darbo kasdienybės metaforiškais vaizdiniais ir svarstymais.

Filmo pasakojimo kryptį diktuoja ir jo medžiaga – didžioji dalis informacijos yra konfidenciali, o įtempčiausi siužetai dažniausiai vyksta žurnalistų mintyse ir išgrynintu pavidalu nugula tekstuose. Režisierė pabrėžia, kad norėjo ne dramatizuoti redakcijos kasdienybę, o atskleisti ją tokią, kokia yra iš tikrųjų.

Juostos ašimi tapusi knyga „Kabinetas 339“ nukelia į 2018 m. balandį. Naujienų portalo „15min.lt“ tyrimų skyriaus žurnalistai gauna intriguojančią žinutę iš slapto šaltinio, praminto Raktininku. Jis rašo apie įtartiną premjero Sauliaus Skvernelio komandos susitarimą su privačia energetikos įmone. Žurnalistai ima aiškintis, kas vyksta. Taip prasideda ilgiau nei metus trukęs žurnalistinis tyrimas, kurio centre – premjeras, jo aplinka, įtartini ryšiai ir milijoniniai sandoriai, sudaryti valstybės vardu.

Istorikas Tomas Vaiseta ją pavadino viena pirmųjų tiriamosios žurnalistikos knygų ir fantastišku pasakojimu apie ištvermę, pateikiančių analogų neturinčią sąmoningą žurnalistinę politinio gyvenimo refleksiją ir tyrėjų savirefleksiją. Žurnalistė, žurnalistikos teoretikė ir Lietuvos žurnalistikos centro vadovė Džina Donauskaitė knygą rekomendavo įtraukti į literatūros sąrašą žurnalistikos studentams ir dirbantiems žurnalistams, kaip nuosekliai ir išsamiai atskleidžiančią žurnalistinio darbo technikas ir metodus. Portalo „15min.lt“ vyr. redaktoriaus pavaduotojas, literatūros apžvalgininkas Audrius Ožalas „Kabinetą 339“ prilygino įtempto siužeto trileriui, keliančiam klausimą, kaip knygoje aprašyti įvykiai keičia kiekvieną iš mūsų, o publicistas Donatas Puslys – geram skandinaviškam detektyvui, atvirai pasakojančiam apie išbandymus, tikrinančius žurnalistų ryžtą ir apsisprendimą.

Susitikimai su filmo „Kabinetas“ režisiere Ž. Mičiulyte:

Rugsėjo 26 d. 18 val. Alytuje, kino teatre „Dainava“ (nemokamas seansas). Moderuos žurnalistė, Alytaus bibliotekos direktorė Vida Grišmanauskienė.

Rugsėjo 28 d. 19.10 val. Vilniuje, „Skalvijos“ kino centre. Seanse dalyvaus ir filmo herojai – B. Davidonytė ir D. Pancerovas. Moderuos kino kritikė Monika Gimbutaitė.

Rugsėjo 30 d. 18 val. Klaipėdoje, kino teatre „ArleKinas“. Moderuos kultūros renginių organizatorė Ūkana Kapačauskaitė.

Spalio 1 d. 17.30 val. Vilniuje, kino teatre „Pasaka“ (Senamiestyje). Moderuos LRT TELEVIZIJOS žurnalistė Audra Avižiūtė.

Vilniaus dokumentinių filmų festivalis (VDFF) yra seniausias tarptautinis dokumentinio kino festivalis Baltijos šalyse ir iki šiol vienintelis festivalis Lietuvoje skirtas vien kūrybinei dokumentikai. 20-asis VDFF vyks rugsėjo 21–spalio 1 dienomis Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje ir Alytuje.

Festivalį finansuoja Lietuvos kino centras, AVAKA ir Goethe’s institutas Lietuvoje.

Partneriai: kino teatrai „Pasaka“, „ArleKinas“, „Dainava“, kino centras „Romuva“, „Film Jam“, „Meno avilys“, „Young Programmers for Young Audiences! (Young4Film)“, „VR Spot“, Vilniaus dailės akademija, Lietuvos kultūros tyrimų institutas, Vilniaus universiteto (VU) „Idėjų observatorija“ ir VU Geologijos muziejus.

Informacinis partneris – EPIKA.