„Meno avilio“ jaunųjų programerių filmų rinkinys  

Visi filmai

Bogdanas nenori namo

Filme pasakojama apie socializacijos centro jaunuolius, čia atsidūrusius už nesunkius nusikaltimus. Agresija ir fizinės jėgos demonstravimas – kone vieninteliai šių paauglių komunikacijos būdai. „Iš mamos paveldėjau piešimą, o iš tikrojo tėvo – teistumą“, juokauja vienas jų. Jie neturi interneto, telefonų, cigarečių, alkoholio ar kitų narkotikų, negali susitikinėti su merginomis, išeiti į miestą. Centro vaikinai skaičiuoja dienas iki vasaros atostogų, kada pagaliau išeis į laisvę. Vienintelis Bogdanas atsisako važiuoti namo. Fiziškai tvirtas, tačiau švelnus ir smalsus jaunuolis bijo pažvelgti mamai į akis. Nespalvoti filmo kadrai atskleidžia tamsiąją vaikinų gyvenimo pusę ir itin miglotą jų ateitį. 

Kaip ir ankstesniuose savo filmuose, režisierius Maratas Sargsyanas vėl atkreipia dėmesį į vyrų pasaulį, kurį sugeba parodyti atvirai, ypač jautriai. Režisieriaus pasirinktos minimalios raiškos priemonės kuria įspūdį, kad filme kalbama tarsi puse lūpų: daug kas nutylima, tačiau tyla iškalbinga. „Bogdanas nenori namo“ – tai unikalus socializacijos centro auklėtinių portretas, keliantis kur kas gilesnius klausimus apie mūsų šalies socialinių paslaugų sistemą, dažnai nuviliančią pačius pažeidžiamiausius. (Ona Kotryna Dikavičiūtė)

Marat Sargsyan

Marat Sargsyan – armėnų kilmės lietuvių režisierius. Armėnijoje jau nuo pauglystės pradėjęs dirbti provincijos televizijoje operatoriumi. Penkiolikos persikėlės į Lietuvą, dirbo Šiaulių televizijoje, vėliau – „Tango TV“ montažo režisieriumi, vedė televizijos laidas, yra sukūręs apie 20 muzikinių klipų Lietuvos atlikėjams. Sargsyano dokumentiniai ir vaidybiniai filmai pristatyti prestižiniuose tarptautiniuose kino festivaliose – „Visions du Réel“, Venecijoje ir kituose. Šiuo metu aktyviai dėsto kino meną.

Šį filmą į savo programą atsirinko „Meno avilio“ jaunieji programeriai.

Jaunieji programeriai – edukacinė „Meno avilio“ iniciatyva, kuria siekiama suteikti galimybę jauniems žmonėms „pasimatuoti“ filmų programos sudarytojo/s profesiją: žiūrėti filmus, apie juos diskutuoti, patiems sudaryti filmų programas bei jas viešinti. Kartu tai puiki proga susitikti bendraminčių, bendraujant su profesionalais/ėmis ugdyti atidų žvilgsnį į ekraną ir pasaulį, reikšti mintis ir jausmus bei dalintis jais su kitais.

Vilniaus dokumentinių filmų festivalis atveria duris „Meno avilio“ jauniesiems programeriams jau trečius metus iš eilės. Šiemet jaunų žmonių komanda kviečia į specialiąsias „dvigubas“ filmų peržiūras (angl. „double bills“). Jose – ilgametražio ir trumpametražio dokumentinio filmo derinys, sudarytas iš dviejų festivalių – Vilniaus dokumentinių filmų festivalio ir Vilniaus trumpųjų filmų festivalio – programų.

Peržiūrų bendraorganizatorius Vilniaus trumpųjų filmų festivalis dalyvauja tarptautiniame projekte „Young4Film. Europos kino festivalių tinklas“. Projekto tikslas – ugdyti festivalių auditoriją ir populiarinti Europos kiną tarp įvairaus amžiaus vaikų ir jaunų žmonių. Eksperto teisėmis projekte dalyvauja ir VšĮ „Meno avilys“. „Young4Film“, kaip ir jaunuosius programerius, įkvėpė tarptautinis projektas „Moving Cinema“.

Filmo seansai

09.23 Šeštadienis
  • „Arlekinas“ (Klaipėda) 18:00

09.26 Antradienis
  • „Skalvija“ (Vilnius) 19:00 Pristatymas

09.30 Šeštadienis
  • „Skalvija“ (Vilnius) 17:00


Informacija

Režisierius: Marat Sargsyan
Scenarijus: Marat Sargsyan
Operatorius: Marat Sargsyan
Prodiuseriai: Veronika Cicėnaitė, Tatyana Sargsyan, Marat Sargsyan
Gamintojas: UAB Lusar
Lietuva, 2023, 80 min.