Vilniaus dokumentinių filmų festivalis (VDFF), įkurtas 2004 m., yra seniausias tarptautinis dokumentinio kino festivalis Baltijos šalyse ir iki šiol vienintelis festivalis Lietuvoje skirtas vien kūrybinei dokumentikai.

VDFF kasmet pristatomos 5–7 dokumentikos programos, iš viso apie 30 ilgametražių ir trumpametražių filmų. Pagrindinę programą sudaro pastarųjų metų filmai, pasirodę svarbiausiuose dokumentikos festivaliuose (Berlyno, Amsterdamo (IDFA), „Visions du Réel“, „Cinema du Reel“). Šioje programoje pristatomi ne tik naujausi dokumentikos meistrų kūriniai, bet ir ryškiausi nauji dokumentikos balsai.

Paralelinės festivalio programos skiriamos autorių retrospektyvoms, žvilgsniui į dokumentikos klasiką, neatrastus autorius ir šiandien aktualias temas. Festivalyje kasmet pristatomos lietuviškos dokumentikos premjeros ir retrospektyvinė programa, skirta Lietuvos ar Baltijos šalių dokumentikai.

Nuolat sekame pokyčius bei naujienas dokumentinio kino lauke, diskutuojame apie dokumentikos padėtį Lietuvos kino festivalių kontekste ir permąstome VDFF vaidmenį. Nuo 2019 m. įtraukėme ir iki šiol organizuojame didelio susidomėjimo sulaukusią virtualiosios realybės filmų programą. 2023 m., minėdami festivalio 20 metų gimtadienį, žiūrovams pristatome naują eksperimentinės dokumentikos programą, ją sudaro filmai, plečiantys ir peržengiantys tradicinės dokumentikos ribas. Taip siekiame dar labiau atverti festivalį tiek šiandienos kūrėjams, tiek naujoms auditorijoms.

VDFF yra ir susitikimų erdvė. Festivalio metu seansus lydi pokalbiai su kūrėjais, filmus pristato kino kritikai, autorių atstovai ar kūrybos ekspertai. Nuo festivalio pradžios jį jau aplankė daugybė  kūrėjų, menininkų, filmų herojų: Eitvydas Doškus, Antanas Mockus, Agnė Marcinkevičiūtė, Darius Žiūra, Jurgis Matulevičius, Mindaugas Survila, Audrius Stonys, Fern Silva, Cynthia Beatt, Colin McCabe, Miroslav Janek, Pip Chodorov, Kim Hopkins, Jeffrey Perkins, Peter Sempel, Nicolas Philibert, Pawel Lozinski, Sergej Dvorcevoj, Viktor Kossakovsky, Leonard Retel Helmrich ir kiti.

Nuo 2021 m. VDFF dalyvauja „Meno avilio“ ir tarptautinio projekto „Moving Cinema“ iniciatyvoje „Jaunieji programeriai“,  kurios metu moksleiviai susipažįsta su pagrindiniais kino festivalio organizavimo etapais ir savo sudarytą filmų programą pristato žiūrovams.

Programų sudarytojų komandą kasmet papildo kolegos kino kuratoriai ir akademikai, entuziastingai tyrinėjantys dokumentikos lauką; bendradarbiaujame ir su kitų meno laukų organizacijomis. Programas VDFF jau inicijavo ir sudarė: vienas iš ankstyvojo kino festivalio „Pirmoji banga“ įkūrėjų, kino archyvaras, kuratorius Aleksas Gilaitis, režisierė Lina Lužytė, politikos filosofas Egidijus Mardosas, kinotyrininkė Anna Mikonis-Railienė ir kiti.

Ankstesnių festivalių partneriai: „Meno avilys“, Lietuvos medicinos biblioteka, Kirtimų kultūros centras, festivaliai „Kino pavasaris“, „Nepatogus kinas“, kultūros kompleksas SODAS 2123, LMTA, Vilniaus dailės akademija, Kauno menininkų namai, Kauno kino centras „Romuva“, Klaipėdos kino teatras „ArleKinas“, Alytaus kino teatras „Dainava“ ir kiti.

2023 m. rugsėjo 21–spalio 1 d. VDFF vyks dvidešimtąjį kartą.

Iki susitikimo! VDFF komanda