Grafinis elementas
Tvarkaraštis

Trumpametražių filmų programa „Susitelkimas“

Bilietai
Ikona76 min.
Ikona2023
IkonaN-13
IkonaĮvairios kalbos
IkonaLietuviški, angliški subtitrai

Filmų programoje „Susitelkimas“ pristatomi trys filmai, tyrinėjantys bendrą buvimą, tarpusavio priklausomybę, individualų pasipriešinimą ir atsparumą sparčių pokyčių ar naikinimo akivaizdoje. Programą pradeda švelnus Tanžyre 16 mm juosta nufilmuotas Hichamo Gardafo filmas „Odė lėtumui“. Režisierius atsuka kamerą į tradicinę baliklio prekiautojų profesiją ir seka tiekimo grandinę nuo plastikinių butelių rinkėjų iki pardavėjų. Klaidžiose Tanžyro gatvelėse aidintys pardavėjų šūksniai įsirašę į režisieriaus vaikystės atsiminimus, tačiau spartėjant urbanizacijai gali išnykti iš miesto. Įsiklausymas ir lėtumas šiame filme – viena iš pasipriešinimo negailestingam kapitalizmo tempui formų. Atidumas ir tarpusavio priklausomybė tampa pagrindinėmis išlikimo sąlygomis Tamero Hassano filme „Parskridimas“. Išnykus natūralioms purpurinių miškinių kregždžių buveinėms Šiaurės Amerikoje, žmogus privalo įsikišti, kad rūšis išliktų. Meditatyvus filmas fiksuoja paukščių migraciją iš Amazonės į Šiaurės Ameriką ir šioje kelionėje jiems padedančių ornitologų rūpestį bei švelnumą. Filme „Žalios kapinės“ režisierius Mauricio Chade kartu su mama Lavina atveria savo namų duris ir pakviečia į tropinį mišką primenančią oazę, įkurtą pramoninio agrarinio verslo ir monokultūrų fone. Kiekvienas medis čia skirtas prarastam artimajam. Sodas tampa įvairių augalų, paukščių, kirmėlių, vabalų prieglobsčiu ir gyvybės bei atminties atsparumo simboliu.

Odė lėtumui
In Praise of Slowness

Maroke, ties Gibraltaro sąsiauriu įsikūręs Tanžero miestas – itin nuošalus taškas žemėlapyje. Tačiau ir jo neaplenkė nuolat greitėjantis gyvenimo būdas, globalūs ekonominiai ir technologiniai procesai, išstūmę į paraštes daugelio profesijų atstovus. Kaip, pavyzdžiui, baliklio pardavėją, vaikštantį sparčiai augančio miesto gatvėmis, uždirbantį 100 marokietiškų dirhamų (10 eurų) per dieną. Šis filmas – lyg „sekretas“, bandymas išsaugoti ir užfiksuoti tai, kas unikalu, tačiau beveik prarasta.

Hicham Gardaf

Hichamas Gardafas – Tanžere gimęs menininkas, gyvena ir dirba Londone. Gardafas kuria fotografijos ir kino srityse, jį domina šiuolaikinio kraštovaizdžio transformacijos, jo santykis su laiku, erdve, erdvės politika. Filmai rodyti Berlyno kino festivalyje, „Pompidou“ centre Paryžiuje.

Režisierius
Hicham Gardaf

Šalys
Jungtinė Karalystė, Italija

Trukmė
17 min.

Vertimas
Agnė Mackė

Parskridimas
Homing

Įsikūrę Amerikoje europiečiai kartu atsivežė ir dvi invazines paukščių rūšis – europietiškuosius žvirblius ir varnėnus, kurie išgujo melsvąsias miškines kregždes iš jų natūraliųjų lizdų. Sukdavusios lizdus senbuvių išskobtose moliūgų ertmėse, kregždės tapo priklausomos nuo žmonių ir jų statomų paukščių namelių. Filme neištariamas nė vienas žodis, žiūrovas seka kregždžių migracijos takus, besidriekiančius nuo Amazonės miškų iki Didžiųjų ežerų Šiaurės Amerikoje. Visas dėmesys skiriamas paukščiui, o žiūrovas netiesiogiai kviečiamas susimąstyti apie žmogaus dominavimą ekosistemoje ir jo – gerą ar blogą – įtaką gyvybei.

Tamer Hassan

Tamero Hassano filmai pristatyti įvairiuose prestižiniuose dokumentikos festivaliuose. „Flaherty“ seminaro stipendininkas, dalyvavo programoje „Berlinale Talents“. Šiuo metu režisierius dėsto Parsono dizaino mokykloje.

Režisierius
Tamer Hassan

Šalys
JAV, Brazilija

Trukmė
34 min.

Vertimas
Agnė Mackė

Žalios kapinės
Green Cemetery

Namą įsigijusi šešiasdešimtmetė Lavina pagaliau galės ilsėtis ir auginti nuosavą sodą. Kaip atminimo ženklą ji ketina pasodinti po medį visiems Anapilin išėjusiems artimiesiems, lankantiems moterį sapnuose. Namo kiemas Lavinai – lyg žaliasis archyvas, kuriame mirtis ir gyvybė visada greta. Iškarpomis į koliažą dėliojami kadrai ir tylus pasakotojos šnabždėjimas veikia tarsi hipnotizuojanti malda, besiskleidžianti vidury Brazilijos savanos.

Apdovanojimai

e-flux – Geriausio filmo apdovanojimas, 2023
Tarptautinis Kuritibos kino festivalis „Olhar de Cinema“ – Specialusis prizas nacionalinėje programoje

Maurício Chades

Mauricio Chadesas – menininkas ir filmų kūrėjas iš Brazilijos. Kuria kiną, instaliaciją, skulptūrą ir performansus, Kūryboje Chadesą domina antikolonijinės ateities ir queer ekologijos teorijos vaizdiniai. Darbuose į meninį naratyvą jungia atkuriamąsias savybes turinčia žemdirbystę, trąšas bei grybų auginimo kultūrą. Menininkas aktyviai dalyvauja įvairiuose meno renginiuose Brazilijoje ir kitur.

Režisierius
Maurício Chades

Šalis
Brazilija

Trukmė
25 min.

Vertimas
Agnė Mackė

Seansai

Rėmėjai