Filmų programą pradeda Ukrainos režisieriaus Oleksio Radynskio filmas „Kur baigiasi Rusija“. Pavadinimas – tai nuoroda ne tik į šalies teritoriją, bet ir į neatitaisomus padarinius, kuriuos palieka imperialistinė politika: sistemingą vietinių Sibiro kultūrų naikinimą, bendruomenių asimiliavimą, žemių ir gamtinių išteklių nusavinimą. Panaudojęs devintajame dešimtmetyje filmuotus mokslo populiarinimo filmų kadrus Radynskis siūlo istorinį Rusijos kolonialistinės politikos pjūvį nuo caro laikų iki šių dienų ir išryškina nekintantį „savanoriško prisijungimo“ naratyvą. Režisierius iš Bosnijos ir Hercogovinos, Dane Komljenas, nukreipia žvilgsnį į Lagoso prekybos kompleksą, kurį 1977 m. pastatė Jugoslavijos kompanija. Turėjęs tapti Afrikos diplomatijos ir vienybės simboliu, šiandien kompleksas stūkso apleistas, liudydamas gilias socialines ir architektūrines žaizdas, kurias gali palikti kolonijinės ambicijos ir svetimų idealų diegimas. Režisieriai Ona Julija Lukas Steponaitytė, Ssi Saarinen ir Iida Jonsson į kolonijinę politiką žvelgia iš ekologinės perspektyvos. Filme „Dumblas“ tyrinėjamas netikėtai Likančiuose susidaręs ežeras – sovietmečiu vykdytos melioracijos padarinys. Kolonijinė inžinerija, vykdyta bandant suvaldyti kraštovaizdį ir pritaikyti žemę ūkio reikmėms, filme kinematografinėmis priemonėmis sulyginama su stichine nelaime. Kartu šie trys filmai skatina kelti klausimą, kokius pėdsakus kolonializmas palieka kultūriniuose, architektūriniuose ir ekologiniuose kraštovaizdžiuose dar ilgai po naikinančios intervencijos.
Kur baigiasi Rusija
Tam, de zakinchuyetʹsya Rosiya
1980 m. ekspedicija iš Ukrainos išsiunčiama sukurti reportažo apie tolimus Sibiro kampelius. 2022 m. vasarį Rusijai pradėjus karo veiksmus Ukrainoje, užmiršta medžiaga atrasta Kyjivo mokslo populiarinimo filmų studijoje. Ji aktualiai primena apie didžiulę Rusijos savininkišką jėgą, lyg uraganas nunešančią su savimi visa, kas gražu ir gyva. Imperialistinė šalies ekspansija, kurią mėginama dangstyti „savanorišku prisijungimu“, gaji visais laikais, nesikeičia ir metodai . Kaip ir gamtos naikinimas bei vietinių bendruomenių (evenkų, buriatų, jakutų ir kitų) engimas ir išnaudojimas.
Oleksiy Radynski
Oleksis Radynskis – filmų kūrėjas ir rašytojas iš Kyjivo. Vizualinės kultūros tyrimų centro, meno, žinių ir politikos iniciatyvos, įkurtos Kyjive 2008 m., narys 2011–2014 m. dirbo žurnalo „Political Critique“ ukrainietiško leidimo redaktoriumi. Filmai pristatyti ir apdovanoti įvairiuose dokumentikos festivaliuose.