Pagrindinė programa  

Visi filmai

Atsuk ir peržiūrėk iš naujo

Pasirodymu Prancūzijoje užbaigęs koncertinį turą, garsusis džiazo virtuozas Theloniousas Monkas duoda interviu vietinei televizijos laidai. Kalbinančio žurnalisto arogancija, juste juntamas privilegijuoto baltaodžio negailestingumas kontrastuoja su paprastais ir nuoširdžiais Monko atsakymais. Kukli kūrėjo asmenybė geriausiai pažįsta muzikos, o ne žodžių kalbą. Tarsi sukdamas archyvinę juostą vaizdo grotuvu, filmo režisierius įamžina kertinius atlikėjo karjeros momentus ir konstruoja unikalų autorinį portretą. Galiausiai žodžiai ir kalbos lieka už kadro, ir visą dėmesį prikausto nežemiškas Theloniouso Monko grojimas. 

„Atsuk ir peržiūrėk iš naujo“ – ne tiek Theloniouso Monko portretas, kiek kritiškas žvilgsnis į istoriją, kasdienių rasizmo apraiškų išryškinimas. Žiūrėti šį filmą – tai kartu su režisieriumi Alainu Gomisu tyrinėti archyvinę medžiagą, sekti menkiausias reakcijas ir palaipsniui ryškėjantį dviejų žmonių nesusikalbėjimą. Pasirinkęs dirbti su televizijos interviu nepanaudota medžiaga, Gomisas ne tik atskleidžia to meto visuomenės ir medijų specifiką, bet ir komentuoja patį archyvavimo, atminties saugojimo veiksmą. Ką verta saugoti ir rodyti, o ko ne? Paveikiu, stiprias emocijas keliančiu filmu režisierius parodo, kaip kadaise beverte laikyta medžiaga gali tapti iškalbingu istoriniu liudijimu.(Ona Kotryna Dikavičiūtė)

Rugsėjo 27 d. filmas bus rodomas kartu su trumpametražiu filmu „Žaidimas“. Filmus pristatys „Meno avilio“ „Jaunosios programerės” Emilija Valatkevičiūtė, Laura Saldaitytė, Emilija Aglinskaitė. Seansas organizuojamas drauge su Vilniaus tarptautiniu trumpųjų filmų festivaliu.

Spalio 1 d. filmą pristatys LRT KLASIKOS radijo vyresnioji redaktorė, muzikos kritikė Rasa Murauskaitė-Juškienė.

Alain Gomis

Alainas Gomisas – prancūzų ir senegaliečių kilmės režisierius, scenarijaus autorius. Gomiso filmas „Felisitė“ (2017) buvo nominuotas „Oskarui“ geriausio filmo užsienio kalba kategorijoje. Režisieriaus filmuose nagrinėjama tapatybės tema, santykis tarp frankofoniškų Afrikos valstybių ir jų diasporos. Gomisas taip pat yra „Yennenga“ centro, remiančio naujus Senegalo ir Afrikos kino talentus, įkūrėjas. „Atsuk ir peržiūrėk iš naujo“ – pirmasis režisieriaus dokumentinis filmas, jau apkeliavęs daugiau kaip 10 kino festivalių.

Adovanojimai

Tarptautinis Kanados dokumentinių filmų festivalis „Hot Docs“ – geriausias vidutinio metro
dokumentinis filmas, 2022

Filmo seansai

09.24 Sekmadienis
  • „Arlekinas“ (Klaipėda) 16:00

09.27 Trečiadienis
  • „Skalvija“ (Vilnius) 21:15 Pristatymas

10.01 Sekmadienis
  • „Skalvija“ (Vilnius) 21:00 Pristatymas


Informacija

Režisierius: Alain Gomis
Scenarijus: Alain Gomis
Montažas: Alain Gomis
Garsas: Matthieu Deniau, Florian Fabre, Philippe Grivel
Prodiuseriai: Anouk Khélifa, Arnaud Dommerc
Gamintojai: Sphere Films, Andolfi
Prancūzija, Vokietija, 2022, 65 min.